ЗАРПЛАТА У КОНВЕРТІ: ВИГОДА ЧИ НЕБЕЗПЕКА?

ЗАРПЛАТА У КОНВЕРТІ: ВИГОДА ЧИ НЕБЕЗПЕКА?

В умовах сьогодення на­гальним стає питання щодо забезпечення дотримання соціальних гарантій, в пер­шу чергу, легалізації ви­плати заробітної плати.

На жаль, сьогодні виплата не­легальної заробітної плати все більше набуває харак­теру соціального явища, ос­лаблює соціальний захист працівників, зменшує над­ходження до бюджетів та державних соціальних фо­ндів. Тому легалізація за­робітної плати, прихованої зайнятості на сьогодні є од­ним з найпріоритетніших напрямків роботи Управління Держпраці у Полтавській області.

Працівник, який отримує зарплат­ню в «конверті», стає повністю без­захисним перед роботодавцем. Усна до­мовленість жодним чином не фіксується. Юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне, й  доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудово­го стажу. Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, цю їх згода отримувати зарп­лату «в конвертах» позбавляє їх соціаль­ного захисту, права на гідні умови праці та відпочинку, соціальної захищеності в разі тимчасової непрацездатності – не оплачу­ються лікарняні листи, не проводяться ви­плати допомоги жінкам під час вагітності та пологів, страхові виплати в разі настання нещасного випадку на виробництві, не виникає права на допомогу з безробіття залежно від отримуваної заробітної плати в разі втрати роботи і т.д.

Тому, перш за все, самі громадяни мають бути зацікавлені в тому, щоб працювати офіцій­но. В кінцевому результаті від приховуван­ня зарплати страждають саме вони. Отже, отримуючи заробітну плату в «конвертах», людина залишається соціально незахищеною у майбутньому.

Для роботодавців використання неле­гальної праці теж доволі часто створює зайві проблеми, оскільки на нелегально­го працівника не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку. Від­сутня правова підстава повної або част­кової матеріальної відповідальності, що є особливо актуальним у сфері торгівлі та обслуговування.

Шановні громадяни, роботодавці!

Звертаю увагу керівників підприємств, установ, організацій та підприємців щодо неприпустимості випадків виплати заробітної плати «у конвертах», а також виплати заробітної плати в розмірах нижче мінімально встановленої законодавством. Пам’ятайте, що отримуючи заробітну плату в «конверті» чи маючи інше неоформлене джерело доходу, ви маєте забезпечене сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім…

Головний державний інспектор