Вплив страхового стажу та тіньової зарплати на розмір пенсії

Вплив страхового стажу та тіньової зарплати на розмір пенсії

Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов‘язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.
В разі, якщо працівнику нарахована заробітна плата  на рівні, або більше  законодавчо встановленого мінімального розміру, з якої сплачені страхові внески ,то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.

Якщо сума нарахованої заробітної плати , менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно нарахованій заробітній платі. В разі несплати роботодавцем страхових внесків за найманих працівників -  такі періоди не зараховуються до страхового стажу, та не включаються в заробіток для розрахунку пенсії.
Тіньові заробітні плати не вигідні самим працівникам, адже негативно впливають на рівень їх соціального забезпеченя. Пенсія нараховуватиметься  тільки з офіційно нарахованої заробітної плати, при умові сплати страхових  внесків в сумі не менше, ніж мінімальний . Отримуючи неофіційну заробітну плату, працівник повністю беззахисний перед роботодавцем.

Аналізуючи дані персоніфікованого обліку, Пенсійний фонд бачить негативні наслідки, до яких призводить тінізація заробітної плати. Наприклад, по звітності по єдиному соціальному внеску , поданому до Державної фіскальної служби району, в січні місяці 2016 року із 2466 працюючих району , які пропрацювали повний місяць, 333 особам нараховано заробітну плату менше законодавчо встановленого мінімального розміру, що становить 13,5% від загальної кількості працюючих, або майже кожна 7 особа отримує заробітну плату менше мінімальної. В порівнянні з відповідним періодом минулого року, цей відсоток зменшився на 5,7%, або 2 особи.

Кожний має усвідомити, що заробітна плата – це не лише гарантія нинішнього безбідного існування, але й інвестиція в майбутнє, скажімо, у власну пенсію. Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» застраховані особи мають право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків і вимагати такої сплати, в тому числі у судовому порядку , а також вимагати від роботодавця легального оформлення трудових відносин відповідно до чинного трудового законодавства.

Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі