Не вистачає до страхового стажу кілька місяців - укладаємо договір про одноразову сплату ЄСВ за попередні періоди

Якщо до страхового стажу не вистачає декілька місяців, можна укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування на період не менше року.

Так, частиною 2 статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI передбачено, що особи, зазначені в частині 1 цієї статті, беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, але не менше одного року.

Як вказано у пункті 5.4 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013

№ 455, орган доходів і зборів відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа бажає укласти договір на строк менше одного року.

Звертаємо увагу на те, що у частині 5 статті 10 вказаного Закону зазначено, що договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму ЄВ, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановлених на дату укладення договору.

Така одноразова сплата особою ЄВ за попередні періоди може бути здійснена за окремим договором.

Наприклад:

Особі, що звернулася за призначенням пенсії в жовтні 2013 року до законодавчо встановленого мінімального страхового стажу не вистачає 7 місяців в період що вона не пілягала загальнообов”язковому державному пенсійному страхуванню з 01.02.2012 року . Договір про добровільну участь складається на період не менше року, розмір доплати при цьому становитиме:

1147(розмір мінімальної з/пл в жовтні 2013 року) х 33,2% (розмір страхового внеску до ПФ) х 12 місяців=4569,60 грн.

Отже, провівши сплату вищезазначеної суми, особі буде зараховано до страхового стажу, необхідного для призначення пенсії 12 місяців.

Цим правом можуть скористатися також особи які ведуть домогосподарство, та не є застрахованими особами, а також ті,  що працюють за кордоном.