Легалізація заробітної плати - актуальна тема сьогодення

Легалізація заробітної плати - актуальна тема сьогодення

Законом України “Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов‘язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.
Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня і з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (а з 01.01.2011 року – єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”), то такий місяць повністю враховується в страховий стаж і заробітна плата за цей місяць враховується для обчислення пенсії.

У випадку, коли ж сума нарахованої заробітної плати з якої сплачені внески менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно нарахованій заробітній платі.
Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує внески за своїх найманих працівників, то  такі періоди “випадають” із страхового стажу найманого працівника, та не включаються в заробіток для розрахунку пенсії.
В нинішніх кризових умовах гостро постала проблема легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Значна частина роботодавців усвідомлюють важливість цієї проблеми і працюють у законодавчому полі. Але є й такі, що ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і змушують найманих робітників працювати за невелику зарплату, а часом зовсім не декларуючи оплату їхньої праці.

Громадяни, які погоджуються працювати без оформлення трудових правовідносин та отримувати заробітну плату в «конвертах», не лише сприяють розвитку «тіньових» схем ухиляння від оподаткування, а й позбавляють себе соціальної захищеності, адже вони матимуть пенсію тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати з якої щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Під загрозою стає не тільки гідне пенсійне забезпечення в майбутньому, але й інші соціальні виплати. Отримуючи неофіційну заробітну плату, працівник повністю беззахисний перед роботодавцем.

ДОВІДКОВО:

За даними звітів по єдиному соціальному внеску, поданими до Державної фіскальної служби України,  за серпень 2015 року,  із 2842 працюючих району , які пропрацювали повний місяць, 300 особам нараховано заробітну плату менше законодавчо встановленого мінімального розміру, що становить 10,6% від загальної кількості працюючих, або майже кожна 9 особа отримує заробітну плату менше мінімальної.

Вирішити проблему із легалізацією заробітної плати і найманих працівників можна лише спільними зусиллями.

Адміністрація Пенсійного фонду України в Козельщинському районі