ОБЕРЕЖНО ! ГРИП ПТИЦІ В УКРАЇНІ !

На сьогоднішній день відмічаємо напружену епізоотичну ситуацію щодо грипу птиці в країнах Європи в тому числі країнах, що межують з Україною. За офіційними повідомленнями Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин (МЕБ) в 2018 – 2019 роках грип птиці реєструвався в 11 країнах ЄС (128 спалахів) та РФ (84 спалахи). У січні 2020 року на сході Польщі - за 45 кілометрів від кордонів з Україною та Білоруссю - виявлено вірус пташиного грипу. Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу. Відповідно до повідомлення ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області 18.01.2020 року в ПП «Хутір» (с.Бугаків Немирівського району Вінницької області, де утримувалося близько 98 тис. голів птиці яєчного напрямку) було зареєстровано загибель птиці та встановлено діагноз на грип птиці (звіт про результати дослідження № 000453 п.м./20 від 19.01.2020).

Козельщинська районна державна лікарня ветеринарної медицини нагадує, що грип птиці - висококонтагіозна, з гострим перебігом хвороба, що характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення. Вірус грипу уражає курей та качок будь-якого віку, а також 15 видів птахів, у тому числі індиків, цесарок, фазанів, гусей, граків, галок, горобців. Вірус має спорідненість з вірусами грипу людей, а отже до вірусу пташиного грипу сприятливі й люди. Джерелом збудника інфекції є хворі  та перехворілі птахи, які виділяють вірус у зовнішнє середовище з яйцями та всіма секретами та екскретами, а також синантропні й дикі птахи, що сприяють поширенню хвороби. Інкубаційний період триває 1-5 діб. Смертність птиці досягає 100%. Хвороба проявляється підвищенням температури тіла, ураженням нервової системи та травного каналу.

Для профілактики захворювання птиці Козельщинська районна державна лікарня ветеринарної медицини рекомендує:

- здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;

- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;

- інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;

- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;

- притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);

- утримувати різні види птахів окремо;

- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними, і синантропними птахами;

- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;

- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

- забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;

- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;

- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;

- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом  і т.д.).

Пам'ятайте, що грип птиці – небезпечний для людини своїми ускладненнями : запаленням легенів, ішемічною хворобою серця, порушеннями мозкового кровообігу тощо. Захворювання пташиним грипом може закінчитися летально в разі відсутності своєчасної медичної допомоги.

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити Козельщинську районну державну лікарню ветеринарної медицини !