До відома громадян

Шановні роботодавці!

Закликаємо вас зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість населення та відмовитись від виплати заробітної плати «у конвертах». Це дозволить зняти соціальну напругу, а громадянам отримати реальну соціальну підтримку. Пропонуємо вам невідкладно укласти належним чином трудові відносини із своїми найманими працівниками. У випадку ігнорування цієї вимоги до керівників підприємств і приватних підприємців контролюючі органи вимушені будуть застосовувати всі заходи впливу в межах їх компетенції.

Нагадуємо, що відповідно до Господарського кодексу України фізичні особи мають законодавчо встановлене право на здійснення самостійної, систематичної, на власний ризик діяльності з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг з метою отримання прибутку.

Державна реєстрація фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV.

Статтею 24 Кодексу законів про працю України (далі КЗпПУ) передбачено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу.

Відповідно до ст. 21 КЗпПУ, трудовий договір укладається між працівником та власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою.

Відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності, у том числі здійснення діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання, передбачена ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення із змінами та доповненнями (далі КУпАП). А саме, тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі (17000,00 грн.) до двох тисяч (34000,00 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

Відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства передбачена ст. 41 КУпАП. А саме, накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, від п’ятисот (8500,00 грн.) до однієї тисячі (17000,00 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, передбачена ст. 265 КЗпПУ, а саме накладення штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (141690,00 грн.), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

На виконання вимог доручення Прем’єр міністра України від 22.01.2020 року № 2313/0/1-20 районною робочою групою з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення вживаються заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості населення у сфері торгівлі, тимчасового розміщування та організації харчування.

Так, 24 січня 2020 року працівниками ДПІ Кременчуцького управління Головного управління ДПС у Полтавській області, управління соціального захисту населення Козельщинської районної державної адміністрації, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Козельщинської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості, правоохоронних органів було проведено обстеження по 5 суб’єктах господарювання у селищі Козельщина, а саме перукарня «Міраж» (ФОП Лашина Н.Г.), магазин одягу (ФОП Недовіс Н.О.), магазин «Ярмолино» (ФОП Ткаченко І.Р.), магазин автозапчастин (ФОП Трубаєв С.Є.), магазин «Маяк» (ФОП Солодрай Н.В.).

Також 07.02.2020 року районною робочою групою було проведено зустрічі із роботодавцями з метою інформування щодо легалізації найманої праці та недопустимості прийняття на роботу без оформлення трудових відносин із працівником.